Tags

, ,

Tüp bebek tedavisinde başarı sadece kullanılan ilaçlara ve uygulanan tekniklere bağlı değildir. Bunlar da elbete çok önemlidir ama yola çıkarken seçilecek tüp bebek merkezi de, gerek barındırdıkları uzman ve yetişmiş personel gerekse kullandıkları ekipman ve malzemeler açısından çok önemli rol oynayacaklardır.
Başarısız bir tüp bebek merkezinin seçilmesi daha yolun başında teslim olmak anlamına gelecektir. O zaman seçilecek merkez için titizlik göstermeli ve merkeze karşı güven duygusu oluşturulmalıdır. Merkeze karşı duyulan güven çiftlerde stresi azaltacak ve bu tedavinin başarılı olmasını sağlayacaktır.
Tüp bebek tedavisi hem yorucu hem de maliyetli bir tedavi şeklidir. Bu nedenle en iyi tüp bebek merkezini seçmek başarılı bir tedavi için bir adım önde olmak demektir.
Bu nasıl olacak?
Çiftlerin tüp bebek merkezini seçerken cevaplanması gereken birçok soru vardır:
• Merkez ne kadar süredir çalışmaktadır?
Uzun süredir var olan ve tüp bebek tedavisi yapan merkezler, tercih yapılırken, yeni merkezlere göre daha önde olacaktır.
• Bu merkezde tedavi gören diğer anne adayları burayı ne kadar tavsiye etmektedir?
• Merkezde canlı doğum oranı nedir?
Bir merkezin başarısını yansıtabilecek en büyük özellik tedavi ile elde edilen gebelik oranıdır. Gerçi merkeze başvuran anne adayları genellikle riskli yaş grubuna giriyorsa başarı oranları da düşük olacağından, tek başına bu doğru bir gösterge olmayabilir. Bir de gebelik oranı derken neyin kastedildiği önemlidir. Kan testinde pozitif çıkması mı, ultrason’da gebeliğin görünmesi mi yoksa canlı doğum mu kastedilmektedir?
• Döllenmede başarı oranı nedir?
Tüp bebek tedavisinin başarılı olması için laboratuarda döllenme başarı oranına bakılmalıdır. Bu oran yaklaşık yüzden 80 ve üzeri olmalıdır. Oran bunun altında ise o merkezden kaçınmalıdır.
• Anne adayına taşınan embriyo başına gebelik oranı nedir?
• Embriyo dondurma programı var mıdır?
Döllenmiş yumurtanın, yani embriyonun, daha sonra çocuk sahibi olmak üzere saklanması düşünülebilir. Bu işlem için embriyonun dondurulması gerekmektedir. Çok sonra bebek sahibi olmak istendiğinde tedavinin bir kısım aşamaları atlanmış olacaktır.
• Dondurulmuş ve çözülmüş embriyolar ile başarı oranı nedir?
• Çalışan doktorların ve ekibin uzmanlıkları ne kadardır?
Tüp bebek merkezi, donanım ve malzeme açısından ne kadar iyi olursa olsun, eğer tedaviyi uygulayacak doktorların ve ekibin deneyimi yetersiz, mesleki kariyerleri başarısız ise tedavinin başarı şansı da düşük olacaktır.
• Son teknolojiye uygun ekipman ve malzemeleri var mıdır?
Doğal olarak uzman ve başarılı bir ekibin çalışması için merkezin, donanım ve malzeme açısından çok iyi durumda olması, merkezde son teknolojinin kullanılmış olması gerekmektedir.
• Merkezin çalışma ortamı ne kadar düzenli ve hijyeniktir?
• Merkez ile birlikte çalışan bir genetik laboratuarı var mıdır?
• Merkezin ve laboratuarın ISO veya yurt dışından akreditasyon belgesi var mıdır?
Tüp bebek başarı oranlarında merkezlerin laboratuvar ortamı doğrudan ilgilidir. Laboratuvarda kullanılan cihazlar ve yöntemler başarıyı büyük oranda olumlu etkileyecektir. endometriosis
Tüp bebek tedavisi hafife alınacak bir tedavi değildir. Bu kadar önemli bir tedaviyi yürütecek olan merkezin Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı belgelere sahip olması gerekir. Gerekli standartlara uymamış merkezlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Ne yazık ki ülkemizde bir çok kaçak tüp bebek merkezi vardır. Sırf maliyetten kaçmak için buralara yönelmenin sonu hüsran olacaktır.
• Çiftlere tedavi ile ilgili gerekli bilgilendirme yapılmakta mıdır?
Çünkü seçilen merkez sadece gebelik için garanti vermemelidir. Tedavinin aşamaları nelerdir, süresi ne kadardır, olası riskler neler olacaktır gibi bir takım bilgileri önceden doğru ve açık şekilde anlatmalıdır. Çiftler her türlü olasılığı önceden bilmelidir.
İşte bu sorulara alınacak cevaplar merkez seçiminde önemli rol oynayacaktır.