Tags

, , ,


Tüp bebek değil ama kısırlıkla ilgili çalışmalar Hipokrat zamanında da vardı. Daha o zaman rahim yapısının gebe kalmadaki önemi farkedilmiş, hatta spermlerin üremedeki önemi üzerinde durulmuştur.
Tüp bebek alanındaki ilk çalışmalar ise Walter Heape tarafından 1890’larda tavşanlar üzerinde yapılmıştır. İlk insan yumurtası üzerindeki çalışmalar ise 1939 yılında görülür.
Bugünkü anlamda tüp bebek çalışmaları ilk olarak İngiliz bilim adamı Bob Edwards tarafından başlatılmıştır. Bugün gelinen noktanın ilk adımları ise jinekolog Patrick Stepto ile birlikte 1975 yılında atılmaya başlanmış, ancak ilk deneme bir dış gebelikle sonuçlanmıştır.
Sonraları birçok meslek arkadaşı ve toplum tarafından bu çalışmaları eleştirilmiş hatta suçlanmışlardır. Ama onlar birçok başarısız denemeye rağmen, yılmadan yollarına devam etmişler ve 1978 yılında ilk tüp bebek, Louise Brown, dünyaya gelmiştir. Doğduğunda 2,61 kilo ağırlığındaydı.
Louise biraz utangaç ama tamamen normal bir çocukluk dönemi geçirmesine rağmen, zaman zaman arkadaşlarının zalim şakalarına da maruz kalmıştır. “Bir test tüpüne nasıl sığdın” gibi sorular kendisini çok üzmüştür.
Louise Brown bugün 35 yaşındadır, evlidir ve 7 yaşında bir oğlu vardır. Louise’in, kendisi gibi tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen kardeşi Natalie de bu yöntemle doğan 40’ıncı kişidir. Ve Natalie dünyada anne olan ilk tüp bebektir. Çocuğunu ise tamamen doğal yollardan dünyaya getirmiştir.
Ülkemizde ise bu çalışmalar biraz gecikmeyle başlamıştır.
Ülkemizin ilk tüp bebeği olarak bilinen Dilek Kantarcı 1988 yılında Samsun’da bir klinikte dünyaya gelmiştir. Ancak Dilek için tedavilere Almanya’da başlanmış, doğum Türkiye’de olmuştur. Tümüyle Türkiye’de yapılan tedavi sonucu 1989 yılında doğan ilk tüp bebek ise Ece Çoker’dir. Aralarında sadece birkaç ay fark vardır.
Bugün Dilek 24 yaşındadır. Kendisi ile yapılan bir söyleşide “Çocukken bir mutfak tüpünde doğduğumu sanırdım, insanlar merakla, sanki uzaydan gelmişim gibi beni görmeye gelirlerdi” demiştir.
Dilek de çocukluğunda arkadaşlarının acımasız şakalarına maruz kalmıştır. Her tüp kamyonunun geçişinde “Dilek seni almaya geldiler” şakasını yapmalarını bugün bile içi sızlıyarak anlatıyor.
Ülkemizde ilk özel tüp bebek merkezi 1994 yılında Ankara’da açılmıştır. Bugün sadece tüp bebek hizmeti vermek üzere kurulmuş olan 150’ye yakın merkez bulunmaktadır ve çalışmaların başlamasındaki kısa gecikmeye rağmen birçok yeni uygulama bu merkezlerde dünyayla eş zamanlı olarak yapılmıştır. Bugün ülkemizde tüp bebekte başarı oranları yüzde 50’lere kadar yükselmiştir.
Genel olarak bakıldığında tüp bebek tedavisinin ilk yıllarında, hem uygulamanın yeni olması hem de olanakların yetersizliği yüzünden bir çok yanlış uygulama olmuş ve hayal kırıklıkları yaşanmıştır. Öyle ki bu tedaviyi alan anne adaylarının birçoğu ikinci bir denemeden kaçınmışlardır ve bu önyargıyı kırmak kolay olmamıştır.
İlk denemelerde tedavinin başarı oranları en gelişmiş merkezlerde bile %30-35 civarında kalmıştır. Yapılan yeni çalışmalar bu oranı yükseltme yolundadır. Teknoloji ve tıp alanındaki başdöndürücü gelişmeler, hem tedavinin uygulama şeklinde kolaylıklar yaratmış, tedavi sürelerini kısaltmış, hem de maliyetlerde büyük düşüşler yaratmıştır. Bu şekilde diğer kısırlık tedavilerinin yanında tüp bebek tedavisi çok daha tercih edilen ve güvenilen bir tedavi yöntemi olmuştur.
Öyleki bugün ülkemizde yeni doğan her 40.000 bebekten biri tüp bebektir. Batı Avrupa ülkelerinde ise her 60 bebekten biri tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmiştir. Bu büyük bir orandır. Dünya geneline bakılırsa tüp bebek sayısı 5 milyonu aşmış durumdadır. Türkiye’de bu oranın artmaya başlamasının bir nedeni, bu tedavi şeklinin yeni yasal düzenlemelerle sosyal güvenlik kapsamına alınması olmuştur. Elbette tüp bebek çalışmalarındaki yükselen başarılar ve tüp bebek merkez sayılarının artıyor olması da bu oranın artmasında önemli nedenlerdir.

Tüp Bebek’te Özel Uygulamalar, Tüp Bebek’te Özel Uygulamalar, Tüp Bebek’te Özel Uygulamalar